2018,  Kowno,  Litwa

Kowno w jeden dzień

Planując wyjazd do Rygi chcieliśmy w drodze powrotnej zatrzymać się z miejscu, w którym będziemy mogli spędzić przyjemne popołudnie. Kiedyś byliśmy już w Wilnie, dlatego tym razem postanowiliśmy odwiedzić byłą stolicę Litwy – Kowno. Nie mieliśmy żadnego planu, po prostu snuliśmy się po uliczkach, dopóki nie przepędził nas deszcz 😉

Spacer po Kownie rozpoczęliśmy od okolic Alei Wolności. Kiedy w oddali zauważyłam Kościół św. Michała Archanioła – od razu mnie zauroczył! I to na pewno jedno z najładniejszych miejsc w Kownie jakie widziałam 🙂
atrakcje kowno

 

atrakcje kowno

 

 

Aleja Wolności w Kownie łączy kościół św. Michała Archanioła ze Starym Miastem i jest jednym z najdłuższych deptaków w Europie!
My jednak na chwilę zboczyliśmy z alei, aby zobaczyć Galerię Sztuki im. Mykolasa Żilinskasa – nie chodziło jednak o jej wnętrze czy zasoby… 😉
atrakcje kowno

 

 

atrakcje kowno

 

 

 

 

 

 

 

ulica wileńska kowno

 

Wróciliśmy na aleję Wolności  i skręciliśmy w najładniejszą z ulic starówki – ulicę Wileńską. Po drodze minęliśmy niewielki Pałac Prezydencki – w okresie międzywojennym pełnił on siedzibę głowy państwa.

 

 

 

Kościół Bożego Ciała w Kownie
 
zwiedzanie kowna

 

atrakcje kowno

 

zwiedzanie kowna

 

 

 

 

Tuż przy małym ryneczku dumnie stoi Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To gotycka budowla pochodząca z XV wieku, będąca największą świątynią katolicką Litwy.

 

 

 

 

kowno

 

zwiedzanie kowna
Na Placu Ratuszowym (rynek w Kownie), znajduje się m.in. Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego, a także ratusz zwany “białym łabędziem”, o wieży wysokiej na 53 metry, z której można zobaczyć starówkę z góry – my niestety pod ratusz dotarliśmy za późno i był on już zamknięty.

 

plac ratuszowy

 

plac ratuszowy

 

 

 

 

 

 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Kowna jest Zamek, a właściwie jego ruiny. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to wzniesiono tam warownię litewską. W 1362 roku zamek został zajęty przez Krzyżaków i zniszczony. Po odzyskaniu zamku Litwini nie obudowali go, a w 1383 roku został on ponownie przejęty przez Krzyżaków, którzy w latach 90-tych XIV wieku zbudowali krzyżacką warownię – Ritterswerde i to właśnie jej ruiny widzimy dzisiaj.

 

 

Dom Perkuna to było jedyne miejsce, o którego istnieniu w Kownie wiedziałam jeszcze przed przyjazdem. Bardzo chciałam go zobaczyć, a kiedy już zobaczyłam, wcale mnie nie zawiódł. W końcu to gotycka kamienica, o bogatej historii. Wzniesiona została na przełomie XIV i XV wieku przez kupców Hanzy (-związku miast handlowych Europy Północnej) jako spichlerz i skład zboża.
W późniejszych latach pełniła funkcję m.in. kaplicy urządzonej przez jezuitów, następnie szkoły i teatru, a w końcu szkoły cerkiewnej i to właśnie wtedy nadano jej obecną nazwę. Na przestrzeni lat budynek był kilka razy dewastowany i odbudowywany na nowo. Obecnie znajduję się tam Muzeum Adama Mickiewicza.
Dom Perkuna był ostatnim punktem naszego spaceru po Starym Mieście w Kownie. Później (już biegiem, bo nadciągała burza!) udaliśmy się do Centrum Handlowego Akropolis, gdzie w Charlie Pizza zjedliśmy PYYYSZNĄ obiado-kolację 😉 Bardzo polecam to miejsce.
Byliście kiedyś w Kownie? Może planujecie wyjazd do Rygi? 
Jeśli tak to koniecznie zerknijcie do poprzednich wpisów. 
A jeżeli planujecie wyjazd do Rygi samochodem i będziecie chcieli zrobić sobie dłuższy postój po drodze to pamiętajcie, że Kowno to doskonałe miejsce na kilkugodzinny odpoczynek 🙂
 
pozdrawiam, kraszynka

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *